TARİHÇE

Cemta Grup, Diyarbakır’ın eski ve köklü ailelerinden olan Akçadağ ailesine ait bir kuruluştur. İnşaat alanında yapılan sağlam ve başarılı çalışmalar sonucunda 1930’lu yıllardan bugüne gelmiştir. O yıllarda dede Hacı Hasan AKÇADAĞ’ın Diyarbakır Sur içi semtinde yapmış olduğu eski Diyarbakır Evleri günümüzde hala dimdik ayaktadır. Bu evler içerisinde UNESCO dünya mirası tarafından tescil edilen evlerde bulunmaktadır.

1960’lı yıllarda inşaatçılık alanında Hacı Hasan AKÇADAĞ’ın oğlu Şehmus AKÇADAĞ önderliğinde sektörde birçok başarılı çalışmalara imza atılmıştır. N.V. Turkse Shell şirketine yapılan yol, köprü, petrol tank ve çelik boru yapımı işleri bunlardan sadece bir kaçıdır.

Şehmus AKÇADAĞ ismi Diyarbakır Spor’u TFF liglerinde 1975’te 3. Ligden 2. Lige 1976’da 2. Ligden 1. Futbol Ligine çıkarıp şampiyonluklar yaşatan isim olarak halen Diyarbakırspor’u sevenlerin gönlündedir.

Baba Şehmus AKÇADAĞ oğulları Şahap AKÇADAĞ ve merhum Sedat AKÇADAĞ’a (1988 yılında iş kazasında vefat eden) öncelikle ‘’ işçinin alın teri kurumadan emeğinin hakkını veriniz’’ sözünü düstur edinin. ” Bu vatana ve millete hak ettiği hizmeti ayağına götürün nasihatiyle 1992 yılında aramızdan ayrılarak ebedi istirahatine çekilmiştir.

1990’lı yıllarda Şehmus AKÇADAĞ’ın oğlu Şahap AKÇADAĞ Cemta İnşaat Ltd. Şti’ni kurmuştur. Kurulduğu yıldan bu güne Cemta grup olarak her türlü altyapı, üstyapı, konut ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bugünkü güçlü ve güvenilir duruma gelmemizde emeği geçen grubumuzun en üst düzey çalışanlarından şantiyedeki işçilerimize kadar minnetlerimizi sunarız.

Cem AKÇADAĞ
Genel Müdür - İnşaat Müh.